جمعه ۱۳ مرداد ۰۲

براي كسب درآمد از سايت چقدر بايد وقت بگذاريم؟

به نظر شما مديريت يك سايت يا فروشگاه اينترنتي كار سختي است و وقت زيادي از شما مي‌گيرد؟ چرا اين سوال را مطرح كردم؟ چون وقتي در مورد راه‌اندازي سايت يا فروشگاه اينترنتي با برخي از اطرافيان صحبت مي‌كنم در جواب مي‌گويند كه وقت اضافي براي ساخت و مديريت سايت را نداريم. مثلا مدتي قبل به يكي از دوستانم كه مغازه كيف و كفش داشت پيشنهاد كردم كه فروشگاه اينترنتي راه بيندازد.

اما در جواب گفت كه تمام طول روز در مغازه است و فرصتي براي كار با سايت ندارد. چند دقيقه‌اي در مورد كارهاي سايت اينترنتي و زمان لازم براي انجام آن‌ توضيح دادم. بالاخره دوستم متوجه شد كه مديريت و رسيدگي به سايت اينترنتي آن قدرها كه فكر مي‌كرد به زمان زيادي نياز ندارد. اگر مي‌خواهيد بدانيد كه براي مديريت يك سايت اينترنتي چقدر بايد زمان صرف كنيد ادامه مطلب را حتما مطالعه كنيد.

 

 

 

وقت گذاشتن روي سايت، ارزشش را دارد!

يكي از مواردي كه زياد مي‌بينم اين است كه خيلي‌ها بعد از ساخت سايت اينترنتي آن را به حال خودش رها مي‌كنند. جالب اين جاست كه انتظار دارند از سايت‌شان درآمد زيادي هم داشته باشند. اما واقعيت اين است كه درآمد سايت شما با زماني كه صرف سايت‌تان مي‌كنيد رابطه مستقيم دارد. يعني هر چقدر وقت بيشتري را به سايت خود اختصاص دهيد، مشتريان سايت شما هم بيشتر مي‌شوند. 

سايت اينترنتي مثل بچه‌اي كه تازه متولد شده نياز به توجه و رسيدگي دارد. هر چقدر بيشتر به سايت‌تان رسيدگي كنيد و به آن اهميت بدهيد، سايت شما زودتر رشد مي‌كند و بزرگ مي‌شود. اولين نكته‌اي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه فروشگاه اينترنتي مثل مغازه نيست كه روي صندلي بنشينيد و براي شما مشتري بيايد. وقتي فروشگاه اينترنتي راه‌اندازي مي‌كنيد بايد تلاش كنيد تا مشتري وارد سايت شما شود و از شما خريد كند. چون كسي خود به خود وارد سايت شما نمي‌شود.

يكي از سوالاتي كه در ذهن خيلي از افراد وجود دارد اين است كه آيا سايت اينترنتي ارزش وقت گذاشتن را دارد؟ بدون شك وقت طلاست و نبايد آن را بيهوده هدر داد. اما آيا كاركردن روي سايت و زمان گذاشتن براي آن وقت هدر دادن است؟ احتمالا شما هم فروشگاه‌هاي اينترنتي بزرگ مثل ديجي كالا را ديده‌ايد كه روزانه ميلياردها تومان درآمد دارند.

يا حتي فروشگاه اينترنتي آمازون را در نظر بگيريد كه بزرگ‌ترين و پردرآمدترين خرده فروشي آنلاين دنيا به شمار مي‌رود. جف بزوس سال‌هاي زيادي از عمرش را صرف آمازون كرده است. به نظر شما الان از اين كه چندين سال از عمرش را صرف فروشگاه اينترنتي خودش كرده پشيمان شده است؟ مطمئنا اگر اين كار را نمي‌كرد الان ثروتمندترين فرد جهان نبود.

جف بزوس براي ساخت آمازون از كارش استعفا داد تا بتواند تمام زمانش را براي فروشگاه خودش بگذارد. پس شما هم اگر زمان بگذاريد و به سايت خودتان برسيد حتما نتيجه مي‌گيريد. اگر همچنان در مورد راه‌اندازي سايت اينترنتي ترديد داريد

چند ساعت در روز را بايد به سايت‌مان اختصاص دهيم؟ 

هيچ چيزي به راحتي به دست نمي‌آيد. داشتن سايت اينترنتي پرفروش كه درآمد بالايي داشته باشد هم كار راحتي نيست و بايد زمان زيادي را به سايت‌تان اختصاص دهيد. البته لازم نيست تمام كارهاي خود را كنار بگذاريد و فقط به سايت‌تان رسيدگي كنيد. فقط بايد برنامه‌ريزي منظم و دقيقي داشته باشيد تا در اوقات بيكاري يا استراحت، كمي از وقت خود را صرف امور سايت اينترنتي كنيد. در ادامه براي اين كه متوجه شويد رسيدگي به سايت چقدر زمان مي‌برد مهم‌ترين كارهايي كه بايد انجام دهيد و زمان لازم براي هر كدام از آن‌ها را به شما مي‌گوييم.

 

توليد محتوا در سايت و فروشگاه اينترنتي چقدر زمان مي‌برد؟

مهم‌ترين كاري كه بايد در سايت‌تان انجام دهيد اين است كه آن را با محصولات و مطالب جديد به روز كنيد. تصاوير، متون و ويديوهايي كه در سايت قرار مي‌دهيد محتواي سايت شما را تشكيل مي‌دهند. اين محتواها بسيار ارزشمند هستند و تاثير زيادي در جذب كاربران و افزايش درآمد دارند. به همين دليل است كه اگر مدتي محتواي جديد در سايت‌تان قرار ندهيد مشتريان و بازديدكنندگان سايت شما كمتر مي‌شود. براي كسب درآمد از سايت اينترنتي بايد به صورت مداوم محتواهاي مختلف توليد كنيد و سايت شما هميشه به روز باشدتا وقتي كه محتواهاي جديد و جذابي براي سايت‌تان توليد كنيد، بدون شك بازديدكنندگان سايت مدام افزايش خواهد داشت. پس بايد بيشتر وقت خود به پيدا كردن موضوعات مختلف و توليد محتوا براساس آن‌ها اختصاص دهيد. علاوه‌بر اين بايد مطالب قديمي سايت را هم به روز كنيد و براي محصولاتي هم كه به سايت‌تان اضافه مي‌كنيد، توضيحات مفيدي بنويسيد. توليد محتوا براي سايت كاري است كه زمان زيادي از شما مي‌گيرد. البته مي‌توانيد برنامه ريزي كنيد و مثلا روزي يك ساعت وقت بگذاريد و چند خطي از مطلب را بنويسيد.

به اين ترتيب هر هفته مي‌توانيد يك مقاله جديد روي سايت‌تان داشته باشيد. پيشنهاد من اين است كه يك تقويم محتوايي براي سايت‌تان درست كنيد. مثلا طوري برنامه ريزي كنيد كه هفته‌اي يك يا دو مقاله بنويسيد و آن را در سايت منتشر كنيد. بسياري از سايت‌ها و فروشگاه‌هاي اينترنتي كارشناس توليد محتوا استخدام مي‌كنند تا براي سايت‌شان مطالب مختلف تهيه كند. شما هم مي‌توانيد يك فرد آشنا به اصول توليد محتوا را استخدام و كار انتشار محتوا در سايت را به او واگذار كنيد.

مديريت سفارش‌ها و پاسخگويي به كاربران چقدر زمان لازم دارد؟

كارهاي ديگري كه در فروشگاه اينترنتي بايد انجام دهيد، اضافه كردن محصول، چك كردن موجودي محصولات، پيگيري سفارشات و پاسخ به سوالات و نظرات مشتريان و كاربران سايت است. وقتي تازه سايت فروشگاهي خود را راه‌اندازي كرده‌ايد و مشتريان و محصولات شما كم هستند اين كارها زمان زيادي از شما نمي‌گيرد. نهايتا روزي 1 يا 2 ساعت زمان براي انجام اين كارها كافي است. 

 

وقتي تعداد محصولات سايت و همچنين مشتريان شما زياد شد بهترين كار اين است به تدريج افرادي را براي رسيدگي به اين كارها استخدام كنيد. اين قسمت از كارهاي سايت اهميت خيلي زيادي دارد و بايد هميشه به آن‌ها رسيدگي كنيد. مثلا اگر سفارشي ثبت شد سريع كارهاي بسته بندي و ارسال محصول را انجام دهيد تا كالاها در سريع‌ترين زمان ممكن به دست مشتري برسد. تاخير در ارسال محصولات باعث نارضايتي مشتري مي‌شود و امكان دارد كه ديگر از شما خريد نكند.

همچنين اگر كسي در سايت شما نظري ارسال كرد و يا براي شما پيغام گذاشت بايد خيلي سريع به او پاسخ دهيد. در صورتي كه مشتري جوابي از شما نگيرد، بدون شك از فروشگاه ديگري خريد مي‌كند. هميشه بايد موجودي كالاهاي خود را چك كنيد و اگر محصولي ناموجود شد سريع آن را تهيه كنيد. چون اگر مشتري به قصد خريد يك محصول خاص وارد فروشگاه اينترنتي شما شود و آن كالا موجود نباشد، از فروشگاه اينترنتي ديگري خريد مي‌كند.

اگر مي‌خواهيد سايت‌تان روزي به منبع درآمد اصلي شما تبديل شود و كم كم شركت بزرگي بسازيد، بايد هميشه به آن توجه كنيد. روزي چند مرتبه سايت خود را چك كنيد كه مشكلي در آن وجود نداشته باشد. همچنين سعي كنيد به طور مرتب سايت‌تان به روز شود و محصولات جديد و مطالب مختلف در آن قرار دهيد. اگر هم هميشه در مغازه هستيد، مي‌توانيد يك لپ تاپ يا رايانه داخل مغازه داشته باشيد و زمان‌هايي كه سرتان خلوت است به كارهاي سايت رسيدگي كنيد.

راه‌اندازي سايت اينترنتي چقدر زمان مي‌برد؟

اولين مرحله براي ورود به بازار ديجيتال اين است كه سايت اينترنتي خودتان را طراحي كنيد. وقتي در مورد طراحي سايت صحبت مي‌كنيم، اكثر افراد تصور مي‌كنند ساخت سايت اينترنتي كاري سخت و وقت‌گير است. اما براي ايجاد سايت اينترنتي ديگر مثل سابق لازم نيست چندين خط كد بنويسيد و مهارت بالايي در برنامه نويسي داشته باشيد. اين روزها روش‌هاي مختلفي براي طراحي سايت به وجود آمده‌اند كه روند ساخت سايت اينترنتي را بسيار راحت و سريع كرده‌اند.

 

به اين ترتيب مي‌توانيد در كوتاه‌ترين زمان و به آساني سايت اينترنتي خودتان را بسازيد. حتي اگر هيچ آشنايي با روند طراحي سايت نداريد، باز هم مي‌توانيد بدون كمك گرفتن از فرد ديگري يك سايت اينترنتي كامل داشته باشيد و از آن درآمد كسب كنيد. در ادامه دو مورد از سريع‌ترين و راحت‌ترين روش‌هاي ساخت سايت اينترنتي را بررسي مي‌كنيم.

ساخت سايت با سيستم‌هاي مديريت محتوا

يكي از روش‌هاي ساخت سايت اين است كه از سيستم‌هاي مديريت محتوا مثل وردپرس استفاده كنيد. ساخت سايت با وردپرس راحت و سريع است و نيازي هم به كدنويسي ندارد. اما طراحي سايت با وردپرس باز هم حدود يك هفته از وقت شما را مي‌گيرد.

در ضمن بايد كار با وردپرس را هم ياد بگيريد كه اين كار هم زمان زيادي از شما مي‌گيرد. اگر روزي 2 تا 3 ساعت به يادگيري وردپرس بپردازيد بعد از حدود 5 تا 7 روز مي‌توانيد به كار با اين سيستم مديريت محتوا مسلط شويد.

بعد از يادگيري كار با وردپرس تازه بايد ساخت سايت را شروع كنيد. همچنين ممكن است بعد از طراحي سايت با مشكلات مختلفي مواجه شويد. مثلا چند سال قبل كه اولين سايتم را با وردپرس راه‌اندازي كردم بعد از چند ماه سايتم به مشكل خورد. وقتي سايت را باز مي‌كردم با صفحه سفيد مرگ وردپرس مواجه مي‌شدم و دقيقا دو روز طول كشيد تا بتوانم مشكل را به طور كامل حل كنم.

طراحي سايت با استفاده از سايت‌سازها

اگر به دنبال راهي كم دردسر و سريع براي طراحي سايت مي‌گرديد، سايت سازها و فروشگاه سازها را به شما پيشنهاد مي‌كنم. سايت سازها سرويسي هستند كه يك سايت را به صورت كامل در اختيار شما قرار مي‌دهند. تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه سايت آماده را با سليقه خودتان شخصي سازي و طراحي كنيد. 

 

كار با سايت سازها خيلي راحت‌تر و سريع‌تر از سيستم‌هاي مديريت محتواست و به آموزش‌هاي زيادي هم نياز ندارد

مهم‌ترين ويژگي پرتال اين است كه طراحي سايت را به قدري راحت كرده است كه هر كسي با هر سن و سالي مي‌تواند با آن يك سايت اينترنتي كامل بسازد. حتي اگر زياد اهل گشت وگذار در اينترنت نيستيد و هيچ دانشي در زمينه ساخت سايت نداريد، با كمك پرتال مي‌توانيد سايت خودتان را داشته باشيد.

براي ساخت سايت با پرتال فقط لازم است در اين سرويس ثبت نام كنيد. وقتي وارد پنل كاربردي خودتان شديد، ويديوهاي آموزشي كوتاهي براي كار با سايت ساز وجود دارد. ديدن همه اين ويديوها نهايتا 2 تا 3 ساعت زمان مي‌برد. بعد از ديدن اين ويديوها مي‌توانيد در كمتر از يك روز سايت خودتان را طراحي كنيد.

 

در نتيجه ساخت سايت به زمان زيادي احتياج ندارد و در يك روز هم مي‌توانيد سايت يا فروشگاه اينترنتي راه‌اندازي كنيد. مهم‌ترين ويژگي پرتال اين است كه پشتيباني دائمي و رايگان دارد. يعني اگر سايت‌تان دچار مشكل شود يا در حين ساخت سايت سوالي داشته باشيد، مي‌توانيد با پشتيباني اين سرويس ارتباط برقرار كنيد. در نتيجه براي حل كردن مشكل سايت‌تان لازم نيست چند روز وقت صرف كنيد. يك تماس ساده با پشتيباني پرتال باعث مي‌شود كه ايراد سايت شما در چند دقيقه يا نهايتا چند ساعت رفع شود.

 

چرا استفاده از سايت سازها زمان كمتري از ما مي‌گيرد؟

نكته مهمي كه در راه‌اندازي سايت اينترنتي بايد به آن توجه كنيد اين است كه روش ساخت سايت تاثير زيادي روي موفقيت و درآمد سايت‌تان ندارد. يكي از عواملي كه باعث موفقيت كسب و كار اينترنتي شما مي‌شود بازاريابي ديجيتال يا ديجيتال ماركتينگ است. با اين وجود اگر روش‌هاي ساده‌تر را براي ساخت سايت انتخاب كنيد كارتان براي مديريت و رسيدگي به سايت هم راحت‌تر مي‌شود. اگر مي‌خواهيد فروش سايت‌تان بيشتر شود

وقتي از وردپرس براي طراحي سايت استفاده مي‌كنيد بايد تنظيمات امنيتي را در آن انجام دهيد و مدام فعاليت‌هاي مشكوك كاربران را رصد كنيد. همچنين ممكن است سايت شما از طرف هكرها يا افراد خرابكار مورد حمله قرار بگيرد. در اين موارد خودتان بايد به اين مشكلات رسيدگي كنيد. اما اگر از فروشگاه ساز استفاده كنيد، تمام تنظيمات و موارد امنيتي توسط شركت ارائه دهنده سرويس انجام مي‌شود.

همچنين سرويس‌هاي سايت ساز هميشه از اطلاعات شما بكاپ تهيه مي‌كنند و در مواقع ضروري هم در برابر حملات مخرب از سايت شما دفاع مي‌كنند. پس مي‌توان نتيجه گرفت كه اگر از سايت ساز يا فروشگاه ساز استفاده كنيد كار شما خيلي كمتر و راحت‌تر مي‌شود. قبل از انتخاب يك سرويس فروشگاه ساز براي راه‌اندازي كسب و كار مجازي بهتر است

از همين الان به فكر آينده باشيد

با توجه به شرايط فعلي كه ويروس كرونا به وجود آورده است، خريد اينترنتي به گزينه اول مردم براي خريد تبديل شده است. به همين دليل اكثر كسب و كارهاي سنتي به اهميت ورود به فضاي مجازي پي برده‌اند. شما هم بايد هرچه زودتر كسب و كارتان را مجازي كنيد. كسب و كارهاي سنتي زيادي در حال ورود به فضاي مجازي هستند و همين مسئله رقابت را در بين فروشگاه‌هاي اينترنتي حسابي داغ كرده است. اگر مي‌خواهيد در اين فضاي به شدت رقابتي كسب و كارتان را گسترش دهيد، بايد توجه ويژه‌اي به سايت‌تان داشته باشيد.

بعد مدتي كه كسب و كار اينترنتي شما به تدريج رشد كرد و مشتريان سايت‌تان بيشتر شد، آن وقت اشتياق شما هم براي رسيدگي به امور سايت بيشتر مي‌شود. حتي ممكن است بعد از مدتي آن قدر درآمدتان از فروش اينترنتي زياد شود كه كسب و كار سنتي خود را تعطيل كنيد و تمام تمركزتان را روي كسب و كار مجازي بگذاريد. در نهايت اگر سوال و يا نظر و يا مطلبي داريد ميتوانيد در قسمت نظرات با ما در ميان بگذاريد تا ما هم از تجربيات شما آگاه شويم و بتوانيم از آن ها استفاده كنيم

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.